Astma Oskrzelowa - Objawy

Astma oskrzelowa jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób układu oddechowego. Zanieczyszczenie środowiska, zwiększona zawartość konserwantów w pożywieniu, zwiększona podatność na alergie to jedynie przykładowe przyczyny stale obserwowanego wzrostu zachorowalności. Warto jednak zapoznać się z typowymi objawami astmy oskrzelowej, by w przypadku zaobserwowania ich wśród osób najbliższych jak najszybciej rozpocząć pełną diagnostykę.

Dolegliwości, które powinny wzbudzić nasze zainteresowanie: uporczywy, napadowy kaszel, uczucie duszności często określane przez pacjentów jako ucisk klatki piersiowej oraz charakterystyczny świszczący oddech.

Objawy nie są bardzo specyficzne i dlatego często nie są prawidłowo rozpoznawane nawet wśród lekarzy. Jest to spowodowane kilkoma przyczynami. Po pierwsze objawy astmy mogą zmieniać swoje nasilenie w zależności od pory dnia. Wspomniany kaszel najczęściej obserwowany jest w godzinach nocnych i porannych. Zdarzają się przypadki utrudnionego oddychania w trakcie snu z całkowitym brakiem dolegliwości w godzinach popołudniowych. Sam charakter kaszlu też jest trudny do określenia. U większości pacjentów występuje kaszel suchy i donośny, podczas gdy u innych stale towarzyszy odpluwanie gęstej wydzieliny z drzewa oskrzelowego. Nierzadko obserwowana jest również zmiana charakteru kaszlu u jednej osoby w ciągu zaledwie kilkunastu godzin.

Po drugie w pierwszych latach objawy astmy oskrzelowej bywają bardzo ubogie. U jednych obserwowany jest wyłącznie kaszel, u innych jedynie zmieniony oddech. W przypadku opisywania objawów astmy oskrzelowej nie mówimy zatem o triadzie objawów, która musi wystąpić, by móc rozpoznać tę chorobę, ale o zdecydowanie najczęściej występujących dolegliwościach.

Na koniec warto również zauważyć, iż wysoka niespecyficzność objawów sprawia, iż w gabinecie lekarskim najczęściej rozpoznawana jest infekcja układu oddechowego. Z kolei opisywane przez pacjentów uczucie ucisku w klatce piersiowej powoduje, iż w pierwszej kolejności diagnostyka skierowana jest na choroby serca i całego układu krążenia.

Tego typu problemy diagnostyczne zwykle powodują opóźnienie postawienia właściwego rozpoznania i są przyczyną późniejszego rozpoczęcia leczenia. Jeżeli zatem zaobserwowałeś u siebie choć jeden niepokojący objaw, a dodatkowo jesteś alergikiem lub w Twojej rodzinie występuje astma masz podstawy twierdzić, że możesz być chory na astmę. W tym celu udaj się do swojego lekarza rodzinnego i poproś o skierowanie na badania diagnostyczne.

objawy astmy oskrzelowej - stopka